Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Rodiče lépe sladí rodinný a pracovní život, vláda odsouhlasila dětské skupiny


Bc. Michaela Sobotková
23. 8. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Vznik dětských skupin podpoří rychlejší návrat rodičů do práce.

Foto: Fotolia.eu

 

Vláda odsouhlasila zavedení hlídání a péče o děti v dětské skupině. Chce podpořit rychlejší návrat rodičů, kteří se starají o malé děti, na trh práce. Zaměstnavatelé si budou moci uplatnit náklady na zřízení a provoz.


 
Počet žen, které pracují a zároveň mají malé děti, je v České republice poměrně nízký. Velkou měrou se na tom podílí nedostatečná nabídka služeb péče o děti. Oproti západní Evropě u nás v současné době fakticky neexistují, nebo jen ve velmi omezené míře, alternativní služby péče o děti předškolního věku.
 
„Dnes mají rodiče velmi omezené možnosti, kam umístit své dítě předškolního věku, pokud se chtějí vrátit do pracovního procesu. Zhruba 40 tisíc žádostí o místo ve školce bylo v loňském roce zamítnuto,“ říká k problému ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.
 
Zákon, který v této souvislosti ministerstvo připravuje, chce přispět ke zlepšení tohoto stavu, zejména v době současného babyboomu. Ten však již brzy pomine, proto není výstavba nových kamenných mateřských škol zrovna tím správným krokem. Ministerstvo tedy raději vsadilo na vznik dětských skupin.
 
„Podle současné legislativy lze péči o děti poskytovat v rámci zařízení typu mateřských škol nebo na základě živnostenského oprávnění v oblasti péče o děti. Dětská skupina by podle schváleného záměru měla být zařízením, které funguje na nekomerční bázi, tedy není zřízeno za účelem zisku, ale skutečně jako služba svým zaměstnancům,“ konstatuje Viktorie Plívová, mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí.
 

Zaměstnavatel uplatní náklady na zřízení a provoz

 
Náklady na zřízení a provoz dětské skupiny by měly být daňově uznatelné. Stejně tak i prostředky, které vynaloží rodiče dětí na úhradu plateb, budou moci uplatnit jako slevu na dani. Sleva má kompenzovat náklady na službu péče o děti, která ale umožní rodičům pracovat.
 
Záměr zákona počítá s poměrně striktním vymezením možné kvalifikace. Počínaje pedagogickou kvalifikací, přes vzdělání ve zdravotnictví a v sociálních službách. Pečovat o děti budou moci například zdravotní sestry, zdravotničtí asistenti, ošetřovatelé, porodní asistentky, zdravotní záchranáři, sociální pracovníci, pracovníci v sociálních službách, učitelé mateřských škol nebo chůvy.
 
Do jedné skupiny bude moci chodit maximálně dvanáct dětí. Dětská skupina bude pro děti od šesti měsíců až do zahájení povinné školní docházky. Poskytovatelem služby budou moci být fyzické osoby či právnické osoby, také organizační složky státu, ale i obce, kraje a nestátní neziskové organizace. Služba nebude zajišťovat vzdělání dítěte, ale pouze výchovnou péči zaměřenou na rozvoj schopností dítěte a jeho kulturních a hygienických návyků.
 
Nový zákon má přinést jednotnou právní úpravu, která umožní zaměstnavatelům zřízení tohoto typu služby pro své zaměstnance.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Autolaky Michal Klamrt
míchání laků na osobní i nákladní automobily
autolaky-klamrt.webnode.cz

i-servis.cz
Tvorba, optimalizace a provoz webů, redakční systémy a e-shopy.
www.i-servis.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,210 Kč
23,85 Kč
-0,313 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 02.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru