Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Podniky dostanou zelenou pro školky


Bc. Michaela Sobotková
5. 10. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Od roku 2013 by se mohl počet firemních školek nebo dětských skupin zvýšit.

Foto: Fotolia.eu

 

Stát chce podpořit návrat rodičů z mateřské dovolené do zaměstnání. Podniky by si mohly odečíst z daní náklady na zřízení a provoz „firemních školek“. Ministerstvo práce a sociálních věcí chce, aby tento zákon platil už od roku 2013.


 
Pilotní projekt v podobě dětské skupiny odstartovalo na začátku letních prázdnin Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Chtějí inspirovat podniky nebo obce, aby pomohli lidem v návratu z mateřské dovolené zpět do zaměstnání.
 
Takové zařízení si dnes může zřídit ten, kdo se rozhodne neposkytovat péči v rámci vzdělávacích zařízení typu mateřských škol nebo zdravotnických zařízení typu jeslí a zároveň jeho činnost nevykazuje znaky podnikání.
 
„V tomto případě se na něj nevztahují podmínky školského zákona, zákona o péči o zdraví lidu ani zákona o živnostenském podnikání,“ říká mluvčí MPSV Viktorie Plívová. Zřízení a následný provoz tohoto zařízení ale musí být v souladu s obecně platnými předpisy zejména v oblasti hygieny a stravování či požární a stavební oblasti.
Běžný benefit v zahraničí
„Někteří poskytovatele služeb péče o děti dnes taková zařízení provozují. Jim samotným však často chybí právní úprava podmínek. Proto ministerstvo práce a sociálních věcí ve spolupráci s ostatními příslušnými rezorty vymezilo podmínky pro tento typ zařízení a poskytovanou službu nově definuje jako dětskou skupinu,“ říká ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek. Podmínky nastavili tak, aby zaručovaly kvalitu péče a zároveň byly pro zřizovatele lépe dosažitelné než v případě mateřských škol a jeslí.
 
MPSV připravuje v současné době novou právní úpravu, kterou zatím pracovně nazývá O dětské skupině a chůvě. Vejít v platnost by měla v lednu roku 2013. Nezapomíná ani na daňovou uznatelnost nákladů na zřízení a provoz, která dnes není možná. Právě to bývá jedním z hlavních důvodů, proč se do zřízení podnikové školky firmy zatím moc nehrnou.
 
Ministerstvo doufá, že by se od roku 2013 mohl počet firemních školek nebo dětských skupin zvýšit. Česká republika by se tak zařadila po bok západních států, kde je poskytování takové péče ve firmách celkem běžným benefitem pro zaměstnance.
Návrh věcného záměru zákona definuje dva nové instituty služby péče o děti:
  • Institut dětské skupiny
Upravuje nepříležitostnou a nekrátkodobou péči o dítě v zařízení poskytovanou v režimu i mimo režim zákona o živnostenském podnikání (vždy však mimo režim školského zákona a zákona o péči o zdraví lidu). Stanoví se hygienické, provozní a prostorové podmínky poskytování péče o děti, počet dětí, o které může v jednom časovém úseku pečovat jedna osoba, a zároveň nejvýše přípustný počet dětí.

Dále se stanoví odborná způsobilost pro osoby pečující o děti do zahájení povinné školní docházky a povinnost vytvoření výchovně-vzdělávacího konceptu. Dětskou skupinu mohou zřizovat fyzické i právnické osoby podle zákona o živnostenském podnikání, ale také obce a kraje, nestátní neziskové organizace a zaměstnavatelé včetně organizačních složek státu.
 
  • Institut chůvy
Upravuje péči o dítě v domácnosti dítěte poskytovanou v režimu zákona o živnostenském podnikání. Zde se vymezuje odborná způsobilost pro osoby, které pečují o děti do zahájení povinné školní docházky, která je stejná jako odborná způsobilost u dětské skupiny. Vzhledem k tomu, že péče se poskytuje v domácnosti dítěte, nevymezuje tento typ péče hygienické, provozní ani prostorové podmínky poskytování péče.
 
V souvislosti s úpravou institutu dětské skupiny a institutu chůvy je návrh na novelizaci zákona o daních z příjmů. Cílem je umožnit zaměstnavatelům uplatnit jako náklady daňově uznatelné náklady na služby péče o děti jejich zaměstnanců.
 
„Pokud dětskou skupinu, mateřskou školu nebo jesle zřídí zaměstnavatel pro děti svých zaměstnanců nebo pokud prostřednictvím nepeněžního příspěvku přispěje na úhradu služeb péče o děti svých zaměstnanců, měl by si podle našeho návrhu moci tyto náklady odečíst z daní. Navíc rodič, který se zapojí do pracovního procesu a svému dítěti bude hradit službu péče o děti, obdrží slevu na dani,“ vysvětluje ministr Drábek.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Kateřina
8. 3. 2015 17:08:51
Dobrý den, pro letošní rok jsou daňově uznatelnými náklady, které byly vynaloženy na provoz firemní školky, jesltiže byla školka zapsána ve školském rejstříku. Ale chtěla bych se zeptat, na které účty se nám tyto náklady ocitnou v účetnictví? Jestli je možno účtovat na některý provozní náklad? Děkuji za odpověď!
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Wanmos s.r.o.
Účetní, poradenská a vzdělávací firma
www.wanmos.com

PAPÍRNICTVÍ OSKÁREK
Kamenná prodejna a internetový obchod školních a kancelářských potřeb.
www.papirnictvioskarek.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,66 Kč
0,010 Kč
23,82 Kč
-0,035 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 03.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru