Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Další snížení nákladů na založení s. r. o.


JUDr. Vladimíra Knoblochová
29. 4. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

V druhé polovině roku 2016 by mohlo být zakládání společnosti s ručením omezeným opět o něco levnější.

Foto: Fotolia

chystase
 

V druhé polovině roku by mohlo být zakládání společnosti s ručením omezeným opět o něco levnější. Za splnění určitých podmínek bude s. r. o. osvobozena od soudního poplatku ve výši 2 700 Kč v případě prvozápisu do obchodního rejstříku notářem.


 
Poslanecká sněmovna schválila dne 9. 3. 2016 novelu zákona č. 549/1991 Sb., o soudních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Návrh novely zákona vychází z Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013 a dále z iniciativy na podporu malých a středních podniků tzv. „Small Business Act“, ve kterých se objevuje požadavek mimo jiné na snížení nákladů na založení společností s ručením omezeným.
 
V současné době se minimální náklady na založení společnosti s ručením omezeným pohybují mezi 9 000 Kč až 11 000 Kč a jsou tvořeny odměnou notáře ve výši nejméně 4 000 Kč (bez DPH) za sepsání zakladatelské listiny či smlouvy, správním poplatkem ve výši 1 000 Kč za ohlášení živnosti (ne vždy je ale živnostenské oprávnění nezbytné) a soudním poplatkem ve výši 6 000 Kč za prvozápis do obchodního rejstříku. Případně, provádí-li prvozápis notář, pak se platí soudní poplatek ve výši 2 700 Kč, nicméně k němu je nutné připočítat ještě poplatek notáře za provedení zápisu ve výši 300 Kč.
 
Tato minimální částka tedy více než třikrát převyšuje částku požadovanou Evropskou komisí, podle které by náklady na založení s. r. o. neměly převyšovat 100 EUR.

Osvobození s. r. o. od soudního poplatku za prvozápis

Novela zákona počítá s úplným osvobozením společnosti s ručením omezeným od soudního poplatku za prvozápis za následujících podmínek:
  • její zakladatelské právní jednání obsahuje pouze základní náležitosti stanovené občanským zákoníkem a zákonem o obchodních korporacích,
  • vkladová povinnost bude splněna splacením v penězích, a
  • zápis do veřejného rejstříku provede přímo notář, nikoliv tedy soud.
V případě, že budou splněny tyto podmínky, bude společnost s ručením omezeným osvobozena od soudního poplatku ve výši 2 700 Kč. Pro jistotu zdůrazňuji, že to platí jen v případě zápisu společnosti do obchodního rejstříku notářem – v případě, že bude zápis provádět soud, bude nutné soudní poplatek uhradit.
 
Současně se předpokládá (to ale není předmětem uvedené novely), že bude snížena i minimální odměna notáře za sepsání zakladatelské listiny ze 4 000 Kč na 2 000 Kč. Tím by náklady na založení jednoduché s. r. o. měly klesnout na částku požadovanou Evropskou komisí, tj. měly by se pohybovat kolem 100 EUR.
 
Novelu zákona projednal na své schůzi dne 20. dubna 2016 Senát a návrh vrátil zpět Poslanecké sněmovně s pozměňovacím návrhem, který rozšiřuje režim osvobození i na notářské zápisy týkající se spolků, nadací, nadačních fondů apod. Pokud Poslanecká sněmovna návrh zákona s pozměňovacím návrhem schválí (a lze to předpokládat), a novelu podepíše prezident, můžeme očekávat, že v druhé půlce roku bude zakládání s. r. o. opět o něco levnější.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Vladimíra Knoblochová
9. 5. 2016 11:43:08
Dobrý den, ano, máte pravdu, že ještě si notář účtuje 1.000,- Kč bez DPH za osvědčující zápis do obchodního rejstříku. Se založením jsou pak spojené ještě drobné poplatky typu ověřování podpisů, pořízení výpisu z rejstříku trestů (notáři si je vždy pořizují) apod. Hezký den. Vladimíra Knoblochová
Hlášení závadného obsahu

Business place
9. 5. 2016 5:52:13
V článku je drobná chyba. 300,- Kč bez daně za zápis je pravda, ale je třeba připočítat ještě 1000,- Kč bez DPH za osvědčující notářsky zápis.
Hlášení závadného obsahu

Petr Čáp
Prodejce POHODA
29. 4. 2016 12:39:09
Zní to zajímavě, jen nevím, zda tam není nějaké ALE.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
BAZÉNY A+M BOROVNIČKA
Firma zabývající se výrobou a montáží plastových bazénů a zastřešení.
www.bazeny-borovnicka.cz

Richard Papert
Kompletní vedení účetnictví amzdové agendy

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,75 Kč
0,065 Kč
23,70 Kč
0,068 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 08.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru