Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Peníze ze stavebního spoření nově pomůžou zajistit se na stáří i financovat studium


Bc. Michaela Sobotková
19. 4. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Změny, které schválila vláda v novele zákona o stavebním spoření, omezí využití státní podpory. Pokud ji lidé budou chtít od roku 2014 dostat, budou muset ve spořitelně při ukončení smlouvy prokázat účelové využití naspořených peněz.


 

Ke třem zásadním změnám dojde od roku 2014 u stavebního spoření. Lidé budou muset stavební spoření účelově využít, jinak přijdou o státní příspěvek. Další novinkou bude možnost používání stavebního spoření jako penzijní připojištění nebo na úhradu školného. Stavební spoření nebudou poskytovat už jen stavební spořitelny, ale také banky.

Stavební spoření lidé často využívají na jiné účely, než bytové, pro které bylo spoření primárně určeno. Pro řadu účastníků se tak „stavebko“ stává spíš výhodným spořicím produktem než pomocníkem k zajištění pěkného bydlení. Od roku 2014 toto pro mnohé lidi výhodné spoření skočí, protože začne platit novela zákona o stavebním spoření.

Pokud budou chtít dostat od státu příspěvek na stavební spoření, budou muset doložit účelové využití spoření. Bude stačit, když si schovají například účet, který prokáže, že financovali nějaké bytové potřeby. Podle ministerstva financí by se výdaje z veřejných peněz díky zavedení těchto změn v budoucnu snížily.

Při ukončení smlouvy o stavebním spoření a výplatě částky budou muset lidé prokázat, že příspěvek od státu využili například na rekonstrukci, nákup domu či bytu nebo stavbu. Bude stačit donést kopii dokladu do stavební spořitelny. Teprve potom spořitelna vyplatí naspořenou částku i se státním příspěvkem. Jinak s ním nemohou počítat.

Peníze ze „stavebka“ na stáří či na studium

Našetřené peníze ze stavebního spoření i se státní podporou budou moci lidé převést také na penzijní spoření v rámci III. pilíře (platí to i na předdůchod) nebo na vlastní studium. Tato novinka se bude týkat i smluv, které byly uzavřeny před rokem 2014, tedy před datem účinnosti novely.

Poslední změna děsí především stavební spořitelny samotné, než zájemce, kteří si chtějí uzavřít stavební spoření. Vládou schválený návrh rozšířil totiž také okruh subjektů, které budou poskytovat stavební spoření i na tzv. univerzální banky. Stávající stavební spořitelny se pak budou moci přeměnit na „klasické“ banky.

„Stavební spoření je finanční produkt a neexistuje jediný racionální důvod, proč by měly toto spoření nabízet pouze stavební spořitelny,“ zdůvodnil ministr financí Miroslav Kalousek, co vedlo k tomuto kroku.

Nyní může stavební spoření poskytovat jen omezený počet stavebních spořitelen. O licenci by tak mohly žádat i jiné bankovní ústavy. Naopak stavební spořitelny by mohly nově rozšířit své služby o další produkty. Novinka si tímto klade za cíl posílit konkurenční prostředí, ale také zajištění podpory stability systému penzijního spoření.Zdroj: Ministerstvo financí, Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
DataDetektiv.cz (ERKOtyp)
Záchrana a organizace dat, údržba a čištění PC, instalace sítí,...
www.erkotyp.cz

ÚČETNICTVÍ UMB s.r.o.
Vedení účetnictví, mzdy, správa pohledávek, daňové poradenství.
www.umb.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru