Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Novela o exekutorech má ulevit soudům


Bc. Michaela Sobotková
3. 11. 2011
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

 

Exekutoři nemohli dosud provést exekuci, pokud neobdrželi soudní pověření. Úprava navrhuje, aby na pověření čekat nemuseli.


 
Ke zrychlení exekučního řízení má přispět novela o exekutorech. Měla by ulevit soudcům, pro které je pověření spíše formální. Soudy se tak budou moci lépe zaměřit na jiná rozhodování v této oblasti jako návrhům na zastavení nebo třeba odkladům exekucí, o kterých nerozhodl exekutor. Soudy budou mít tím pádem více prostoru pro dohled nad činností exekutorů.
 
Návrh předkládá, aby exekuce začala zápisem do speciálního rejstříku, kde by exekutor zaevidoval zahájení příslušného řízení. Tento rejstřík by vedlo ministerstvo spravedlnosti.
 
Novela občanského soudního řádu navíc počítá také s vymezením druhů soudem vymahatelných pohledávek a těch, u kterých bude věřitel moct sám rozhodnout, jestli se svých pohledávek domůže prostřednictvím soudu či exekutora.
 
Soudce by pak rozhodoval také ve věcech, které se týkají nezletilých dětí, vykázání ze společného bydlení či vyklizení bytu s bytovou náhradou. Matky, které se domáhají výživného, by se mohly například rozhodnout, zda se obrátí na soud nebo exekutora.
 
Návrh chce změnit také právní úpravu dalších způsobů výkonu rozhodnutí, a to například u exekuce přikázáním pohledávky, kde by byla nově umožněná její dražba. Vydražit by bylo možné také podíl dlužníka ve společnosti či firmě, stejně tak jeho členská práva a povinnosti.
 
Sídlo Exekutorské komory ČR by se nově mělo přesunout z Brna do Prahy.


Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ing. Martin Rovenský
Vedení účetnictví, daňové evidence a mezd
rovensky.cz

FOODSPOL, s.r.o.
Výroba a distribuce knedlíků
foodspol.zaridi.to

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,65 Kč
-0,210 Kč
23,85 Kč
-0,313 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 02.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru