Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dobrá zpráva pro živnostníky: Sleva na poplatníka zůstane


Bc. Michaela Sobotková
12. 4. 2012
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

logo podstránky

Foto: STORMWARE s.r.o.

chystase
 

Koaliční vláda se v rámci daňových změn dohodla na tom, že živnostníci, kteří využívají paušály, si mohou i nadále uplatňovat slevu na poplatníka a slevu pro tělesně postižené. S ostatními slevami se ale budou muset od roku 2013 rozloučit.


 

Stávající výše výdajových paušálů zůstane i v roce 2013 stejná. Nejhorší varianta, že se zachová výše paušálů, ale živnostníci si nebudou moci uplatnit žádnou slevu na dani, se nepodařila prosadit. Většině OSVČ by se tím zvedla daň o desítky tisíc korun.

OSVČ využívajícím 80% a 60% paušály zůstane možnost využívat základní slevu na poplatníka (24 840 Kč za rok 2012) a slevy pro tělesně postižené. Na ostatní slevy (např. na manžela/manželku nebo na dítě) budou muset živnostníci zapomenout.

U činností, které spadají do paušálů ve výši 40 procent (např. svobodná povolání, příjmy z autorských práv) a 30 procent (příjmy z pronájmu), mají být zachovány také některé slevy na dani. Zatím ale ještě není jasné, o jaké slevy se bude jednat. Výše odpočtu prostřednictvím paušálu se omezí nejvýše na 800 tisíc korun, případně 600 tisíc korun. Bude to maximální možný odečet rovný 40 procentům, případně 30 procentům, z mezního příjmu dvou milionů korun.

V případě souběhu příjmů z více druhů činností, přičemž u některých budou poplatníci využívat paušál a u některých ne, bude nárok na daňové úlevy zachován, pokud součet základů daně s využitím paušálu bude nižší než 50 procent součtu základů daně bez využití paušálu.Zdroj: Vláda
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Od příštího roku by měl fungovat tzv. stravenkový paušál

8. 7. 2020 | Poslanci projednávají daňový balíček, který mimo jiné přináší stravenkový paušál. Zaměstnavatelé budou moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování přímo v peněžní formě. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
JCR Děčín
IT a systémový servis, provádějící instalace a správu programů.
www.ucetni-systemy.cz

BO-IMPORT s.r.o.
Česká firma zabývající se prodejem kvalitního nářadí a nástrojů.
www.bo-import.cz

Daňový kalendář

15. 7. 2020 Daň silniční (záloha za 2. čtvrtletí 2020)
20. 7. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů FO ze závislé činnosti
20. 7. 2020 Daňové přiznání MOSS (2. čtvrtletí 2020)
27. 7. 2020 Přiznání DPH (za červen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,75 Kč
0,065 Kč
23,70 Kč
0,068 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 08.07.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru