Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Drobní živnostníci a e-shopy se nejspíš vyhnou EET


Redakce
24. 11. 2016
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Drobní živnostníci, kteří vykazují tržby v řádu stokorun denně, mají šanci vyhnout se EET.

Foto: Shutterstock

chystase
 

Pokud fyzické osoby s ročním obratem do 250 000 Kč využijí tzv. institut paušální daně, mají šanci vyhnout se EET. Velmi reálné je také to, že evidovat tržby nebudou muset ani e-shopy u plateb kartou přes internet.


 
Drobní živnostníci jsou jen krůček od toho, že nebudou muset povinně evidovat svoje tržby. A to za podmínky, že se osoby samostatně výdělečně činné, které vykazují tržby v řádu stokorun denně, dohodnou s finančním úřadem na paušální dani. Velmi reálné je i to, že evidovat tržby nebudou muset ani e-shopy u plateb kartou přes internet.
 
Pokud fyzické osoby, jejichž příjem nepřevýší 250 000 Kč ročně, využijí tzv. institut paušální daně, tak podle dohody zástupců malých podnikatelů a Ministerstva financí mají reálnou šanci být vyjmuti z režimu EET.
 
Institut paušální daně je možné využívat i dnes, nicméně zájem firem dohodnout se s finančním úřadem na zaplacení určité daně byl zatím minimální. Fakticky to znamená, že podnikatel ukáže výsledky za poslední rok, navrhne plán roku následujícího a podle toho si dohodne s pracovníky finanční správy daň. Ve skutečnosti se tím vykoupí ze všech administrativních povinností a nově i z evidence tržeb.
 
„Jedná se o racionální rozhodnutí. V tomto případě se vůbec nedá hovořit o nějakém větším podnikání. Jedná se o fyzické osoby, které dělají pár set korun tržeb denně, a jejich reálné výdělky jsou naprosto minimální. Může se jednat například o malé vesnické výčepy, které otevřou v pátek a v sobotu večer,“ říká Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR („AMSP ČR“), a dodává, že pokud dojde k dohodě, že tyto osoby zaplatí alespoň minimální daň, může to být pro stát dokonce výhodnější než doposud.

Vynětí z EET bude vzhledem k účinnosti daňového balíčku (pravděpodobně od 1. dubna 2017) a stanovenému stropu uplatnitelné především pro poplatníky ve 3. a 4. fázi, na které opatření primárně míří, v ojedinělých případech také poplatníky evidující ve 2. fázi. Poplatníci, kterým vznikne povinnost v 1. fázi evidence tržeb, budou muset evidovat minimálně do účinnosti daňového balíčku. Institutu budou moci využít také ti, co své podnikání realizují sezonně.

E-shopy nebudou muset evidovat platby prováděné kartou přes internet

Na ministerstvu se objevil ještě jeden návrh – neevidovat tržby e-shopů u plateb prováděných kartou prostřednictvím internetu. To navazuje na dohodu mezi AMSP ČR a Ministerstvem financí z léta, kdy se vyjmuly z povinnosti evidence tržeb e-shopy prodávající přes prostředníky, například zásilkové služby, které následně platbu zasílaly na účet prodejce. Více se dozvíte v článku Dobírka nebude za určitých podmínek podléhat EET.
 
„Platby přes platební bránu mají mnoho variant a provozovatelům e-shopů by to dost zkomplikovalo život. Podstatné je ale to, že se v konečném důsledku jedná o bezhotovostní převod, a tudíž případný daňový únik je naprosto minimální. E-shopy elektronizují svoje prodeje již dnes a nemá proto smysl zavádět jim další režim,“ doplňuje místopředsedkyně AMSP ČR Pavla Břečková.

Aktuální informace ohledně EET sledujte na našem webu E-tržby pod lupou.


Zdroj: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR, Ministerstvo financí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Splatnost zálohy na daň z příjmů

2. 6. 2020 | Záloha na daň z příjmů splatná 15. 6. 2020 se nemusí platit v daném termínu. Nedochází však k prominutí samotné daně, ta bude případně uhrazena až s podáním přiznání. Více informací na webu společnosti pro daňové poradenství KODAP.
 
Dřívější zprávy

Firmy v Pohodě
 
Daňový poradce - Písek
Daňové poradenství, vedení účetnictví i daňové evidence.
www.danovyporadcepisek.com

MEDIA MARKET s.r.o.
Překladatelská agentura s historií od roku 1991.
www.mem.cz

Daňový kalendář

15. 6. 2020 Daň z příjmů (čtvrtletní záloha)
15. 6. 2020 Daň z příjmů (pololetní záloha)
22. 6. 2020 Měsíční odvod úhrnu sražených záloh na daň z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti
25. 6. 2020 Přiznání DPH (za květen 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,62 Kč
-0,040 Kč
23,66 Kč
-0,155 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 04.06.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru