Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jakou barvou vymalovat kancelář?


Bc. Michaela Sobotková
22. 10. 2013
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Modrá barva uklidňuje a vyvolává pocity důvěry, odpovědnosti a serióznosti.

Foto: Fotolia.eu

 

Chcete, aby se u vás klienti, ale i vy sami nebo vaši zaměstnanci, cítili dobře? Potom věnujte pozornost také tomu, jakou barvu ponesou stěny vaší kanceláře. Barvy mají na naši psychiku totiž větší vliv, než byste čekali. Vymalujte kancelář tou správnou barvou.


 
Už před 110 lety obdržel dánský lékař Niels Ryberg Finsen Nobelovou cenu za medicínu, když prokázal, že barevná chvění procházející lidským tělem mohou u lidí vyvolávat výrazné reakce. Barvy zkrátka hrají v našem životě podstatnou roli, protože ovlivňují naše pocity i náladu.
 
První dojem nebývá důležitý jen při setkání s novými lidmi. Na to, jaké pocity si klient odnese z vaší kanceláře, může mít vliv i barva zdí a zařízení interiéru (samozřejmě kromě slušného zacházení a vstřícného jednání, ale to už je na jiné téma). Pokud se u vás bude zákazník cítit příjemně, rád se k vám zase vrátí.
 
Neméně podstatné je také to, jak se budou v místnosti cítit zaměstnanci, kteří v pracovních prostorách tráví valnou část dne. Někteří potřebují ke své práci klid a nechtějí na zdech žádnou „divočinu“, jiní zase ocení, když se povzbudí jejich kreativita a myšlení. V takovém případě se můžeme trochu odvázat a zdi vyzdobit výrazněji.

Člověk je schopen rozeznat minimálně dva tisíce různých odstínů. Obecně můžeme barvy rozdělit na teplé a studené. Světlejší studené barvy mají zvětšující účinek, výrazné a teplé barvy prostor zase zmenšují.
 
Jaké barvy se tedy mohou hodit právě do vaší kanceláře?
 
Obecně se dá říci, že se barvy, jako je modrá a zelená, hodí na úřady, do dílny, do „horkého“ provozu (např. pekárny, kuchyně) a také do kanceláří, kde je zapotřebí se soustředit. Bílá a béžová do prostředí, které má působit seriózně, a oranžová či žlutá tam, kde je potřeba myslet kreativně, nebo do míst, která je třeba „oteplit“ (např. mrazírny).

Význam jednotlivých barev

Bílá
Neutrální barva, která se hodí ke všemu. Navozuje pocit čistoty, zvětšuje a odlehčuje prostor. Na někoho ale může působit sterilně a příliš nemocničně. Proto můžete popustit uzdu fantazii a „vyřádit se“ barevně na doplňcích nebo zpestřit stěny barevnými obrazy, plakáty, fotkami atp. Ve spojení s hnědým nábytkem působí bílá barva seriózně.
 
Žlutá
Působí povzbudivě, navozuje dobrou náladu a teplo, podněcuje k pracovnímu výkonu. Rozjasňuje prostor, dodává energii a podporuje tvořivost a paměť. Tato barva je vhodná nejen do kanceláře, ale i pro zasedací místnost. Pro oči je však tato barva nejvíc unavující kvůli velkému množství světla, které odráží. Kvůli tomu se nedoporučuje vymalovat touto barvou všechny čtyři stěny.
 
Oranžová
Stejně jako žlutá barva povzbuzuje, podporuje aktivitu a zdravé prosazování se. Působí pohodovým dojmem a dodává elán. Je také velmi vhodná do zasedací místnosti a pro všechna místa, kde se lidé setkávají. Nahrazuje přirozené světlo, proto se hodí do místností, které jsou orientovány na sever.
 
Modrá
Uklidňuje, uvolňuje a vyvolává pocity důvěry, odpovědnosti a serióznosti. Využívá se zejména v prostředí, kde je zapotřebí klidu na práci nebo kde se používá analytické myšlení. V kancelářích se modrá barva objevuje velice často. V kombinaci s bílou napomáhá soustředění.
 
Zelená
Je uklidňující, podporuje koncentraci a navozuje pocity harmonie a relaxace. Tmavší odstíny působí svěže a podporují kreativitu. Velmi vhodná barva pro zklidnění očí. Zelená je ideální barvou do čekárny.
 
Růžová
Vyvolává něhu a dobrou náladu. Méně výrazné odstíny mají uklidňující efekt. Dodává prostoru rys ženskosti, proto je často k vidění v různých kosmetických, kadeřnických či jiných zkrášlovacích salonech.
 
Fialová
Je barvou ztišení mysli a meditace. Evokuje moudrost a může být inspirativní. Na každého může tato barva působit jinak, proto je zapotřebí pracovat s ní opatrně a volit vhodné doplňky. Fialová je někdy spojována s melancholií a může uspávat. Velmi vhodná je tedy do ložnice, do kanceláře se tato barva ne vždy hodí. Využít se dá zejména v různých relaxačních a zkrášlovacích salonech, stejně jako růžová.
 
Červená
Dodává energii a podporuje otevřenost, odvahu a stimuluje k aktivitě. S červenou barvou je dobré spíše šetřit, protože pokud se objevuje na velkých plochách, může vést k hádkám či agresivitě nebo vyvolávat znepokojující pocity. Na menších plochách ale působí velmi příjemně.
 
Hnědá
Dodává pocit bezpečí, jistoty, spolehlivosti a tepla. Působí solidně, střízlivě a tradičně. Hnědou je vhodné kombinovat s teplými barvami – žlutou či oranžovou. Osamocená totiž může působit nudným a jednotvárným dojmem.
 
Šedá
Šedá je neutrální barva. Neměla by se však používat na velkých plochách bez dalších barev, protože může navozovat pocit beznaděje a lidé mohou mít menší pracovní nasazení. S barevnými doplňky může působit elegantně, klidně a vyváženě.
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Zdravotní pojištění v nové výši je potřeba odvést už za leden

18. 1. 2021 | Minimální záloha na zdravotní pojištění pro OSVČ se od roku 2021 zvýšila na 2 393 Kč za měsíc, pro osoby bez zdanitelných příjmů na 2 052 Kč měsíčně. Termín splatnosti je pro OSVČ i osoby bez zdanitelných příjmů od 1. dne kalendářního měsíce, za který se platí, do 8. dne měsíce následujícího. Lednovou platbu ve správné výši je tedy třeba odvést mezi 1. lednem a 8. únorem na účet vaší zdravotní pojišťovny.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
www.INPAP-PLUS.cz
OBALOVÉ MATERIÁLY, KANCELÁŘSKÉ POTŘEBY, DROGISTICKÉ ZBOŽÍ
www.inpap.eu

Plastické logo na zeď
Dáme vašemu logu 3D rozměr a umístíme například do recepce.
www.aproduction.cz

Daňový kalendář

20. 1. 2021 Daňové přiznání MOSS (4. čtvrletí 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za prosinec 2020)
25. 1. 2021 Přiznání DPH (za 4. čtvrtletí 2020)
25. 1. 2021 Souhrnné hlášení (za prosinec 2020 a 4. čtvrtletí 2020)

Další termíny

Kurzovní lístek

26,16 Kč
-0,025 Kč
21,56 Kč
-0,144 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 19.01.2021

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru