Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Dočkáme se zavedení zálohovaného výživného?


Redakce
11. 10. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Podle odhadů by mělo zálohované výživné pomoci asi 24 tisícům dětí.

Foto: 123RF

chystase
 

Česká republika se chce inspirovat slovenským modelem a zavést zálohované výživné. Dosáhnout by na něj měli samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.


 
O zálohovaném výživném se v České republice diskutuje již 15 let. Tři čtvrtiny Čechů s jeho vyplácením podle průzkumu souhlasí. Ministerstvo práce a sociálních věcí se proto inspirovalo slovenským modelem a přichází s návrhem zákona na jeho zavedení.

Zálohované výživné má zajistit, že ve chvíli, kdy selžou veškeré dostupné nástroje k vymáhání výživného, nastoupí stát. Na zálohované výživné by měli dosáhnout samoživitelé nebo samoživitelky, kteří mají příjem nižší než je průměrná mzda. Zároveň musí situaci aktivně řešit, tedy musí už běžet exekuce.

Dlužná částka pak musí odpovídat alespoň dvouměsíčnímu výživnému. Zároveň děti samoživitelů musí plnit povinnou školní docházku.

Jak by mělo zálohované výživné fungovat?

Rodič, který splňuje podmínky nároku, by se měl obrátit na úřad práce. Ten situaci posoudí a o zálohovaném výživném rozhodne do 30 dní. V případě příjmů pečujícího rodiče do výše průměrné mzdy bude poskytnuto zálohované výživné v původně stanovené výši. Ministerstvo ale chce zavést maximální hranice tak, aby se vyhnulo extrémům.

Drtivá většina dětí dostane to, co měl zaplatit rodič. Vyplacenou částku bude následně stát vymáhat přes krajské úřady práce, které se připojí do již běžícího exekučního řízení s neplatičem.

Podle odhadů by zálohované výživné, které by pomohlo 24 tisícům dětí, přišlo stát na zhruba 876,5 mil. Kč ročně. Ministerstvo práce a sociálních věcí zároveň spustí kampaň o možnostech řešení při neplacení výživného a také kampaň na téma „platit výživné je normální“. Cílem bude informovat samoživitele a samoživitelky o tom, na co mají nárok a zároveň upozornit na to, že neplacení výživného se nepromíjí.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Milada
20. 10. 2019 15:20:06
Je pravda, že desítky tisíc bezdomovců výživné na děti neplatí. Skutečným důvodem dluhů je z podstatné části vyměřování jim výživného z potenciálního (fiktivního) příjmu. Dluhy na výživném jsou peníze „fiktivní,“ nejde o skutečné existující peníze. Jejich exekuce proto žádný smysl nemají. Zájem na kampani pro zálohované výživné má skupinka převážně političek (které dobře živí) a lobby advokátů a exekutorů, kteří na úhradu svých nákladů mají právo vždy, i když nevymůžou nic.
Přes 80 % lidí je proti zavedení zálohovaného výživného. Ať si ČSSD ty fiktivní dluhy od samoživitelek odkoupí a pak ať si své peníze vymáhá na bezdomovcích sama.
Hlášení závadného obsahu

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
Ekomaziva s.r.o.
maziva pro lisování, maskování pro povrchovky
www.ekomaziva.cz

Umělecký kovář Kotalík
Cokoliv od hřebíku po rozhlednu
www.kovarina.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru