Využíváme cookies pro zajištění snadnějšího použití našich webových stránek. Pokračováním v prohlížení webu předpokládáme, že s tím souhlasíte. Rozumím Více informací

Jesle jsou opět ve hře


Redakce
27. 9. 2019
Vytisknout článek Odeslat článek mailem Diskuse k článku

Na jesle by měl přispívat i stát. Na jedno místo v jeslích bude dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně.

Foto: 123RF

chystase
 

Novela zákona o jeslích počítá s tím, že se z dětských skupin stanou opětovně jesle. Na jejich financování se budou moci podílet také zaměstnavatelé a nabídnout tak zajímavý benefit pro své zaměstnance.


 
Z dětských skupin se stanou znovu jesle – počítá s tím novela zákona o jeslích. Nové a srozumitelnější jméno však není jedinou změnou. Úprava zajistí také stabilní financování po vzoru soukromých školek a vyšší standard kvality. Rodiče by také měli mít jistotu, že dát dítě do jeslí si budou moci dovolit.

Cílem novely je zlepšit kvalitu péče a zajistit stabilní financování ze státního rozpočtu pro všechny děti do tří let, tedy do dne jejich 4. narozenin. To je zásadní zejména proto, že v polovině roku 2022 skončí podpora těchto zařízení z evropských fondů. V současnosti Ministerstvo práce a sociálních věcí eviduje tisíc dětských skupin, ve kterých se díky sdíleným místům pečuje o zhruba 16 tisíc dětí od jednoho roku.

Ministerstvo počítá s financováním po vzoru soukromých školek. „Rodiče ale musí na jesle mít. Nikdo tedy za ně nezaplatí víc než třetinu minimální mzdy,“ upozorňuje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„A protože se jedná o péči o děti do tří let, budou v té době rodiče pobírat rodičovský příspěvek, který by se měl od příštího roku ještě zvýšit. Takže když budou maminka nebo tatínek pracovat, můžou rodičovskou využít na poplatek v jeslích,“ nastínila Maláčová.

Na financování jeslí se mohou podílet i zaměstnavatelé

Na financování jeslí se mohou podílet také zaměstnavatelé. V časech vysoké zaměstnanosti a velké poptávky zaměstnavatelů po lidech tak může jít o zajímavý benefit. Provoz jeslí mohou částečně financovat též obce. Zřizování je pro obce snadné a administrativně nenáročné.

Nemalou částkou by měl přispívat i stát, který bude na jedno místo v jeslích dávat přibližně 5 000 Kč měsíčně. „Už s minimální mzdou jsou odvody do státního rozpočtu měsíčně za jednoho zaměstnance zhruba šest tisíc korun, s mediánovou mzdou pak jde o víc než jedenáct tisíc měsíčně, tedy více než dvojnásobek předpokládaného příspěvku státu na jedno místo v jeslích,“ vysvětlila ministryně.

Drobnou, ale přesto důležitou změnou je přejmenování dětských skupin na jesle. Důvodem je fakt, že se jedná o obecně zažitý název a většina lidí si pod ním představí konkrétní zařízení.

Jeslemi ale předškolní péče nekončí. Rodiče pak mají jistotu, že jejich děti budou moci z jeslí přejít rovnou do školky, předškolní péče tak bude lépe provázaná.


Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí
Vytisknout článek Odeslat článek mailem

Diskuse k článku

Zatím žádný komentář.

Přidat nový příspěvek do diskuse

Přihlásit k odběru

img_cancelvykricnik 
 
Security code 
 

Rychlé zprávy

Nárok na kompenzační bonus při souběhu SVČ a zaměstnání

22. 5. 2020 | Kompenzační bonus pro OSVČ není přiznán těm, kteří jsou zaměstnáni, pokud jim v důsledku zaměstnání vzniká účast na nemocenském pojištění. Rozhodnou částkou pro účast na nemocenském pojištění jsou 3 000 Kč. Výjimku mají zaměstnanci pracující na základě dohody o provedení práce, u nichž účast na nemocenském pojištění vzniká až překročením částky 10 000 Kč měsíčně. Zvláštním případem jsou zaměstnanci – pedagogové, u nich účast na nemocenském pojištění není překážkou vzniku nároku na kompenzační bonus.
 
Dřívější zprávy

Užitečné informace
Firmy v Pohodě
 
KRAJAN
Radost z jídla. Výroba hotových teplých a chlazených jídel.
www.krajan.cz

Skuchyně
Zakázkové truhlářství, plánování kuchyní, interiérů
www.skuchyne.cz

Daňový kalendář

25. 5. 2020 Přiznání DPH (za duben 2020)
25. 5. 2020 Souhrnné hlášení (za duben 2020)
25. 5. 2020 Kontrolní hlášení (za duben 2020)
1. 6. 2020 Daň z nemovitých věcí (1. splátka)

Další termíny

Kurzovní lístek

27,28 Kč
0,065 Kč
25,00 Kč
0,050 Kč

Více
Zdroj: ČNB, 25.05.2020

Ze života daňového poradce


Přihlášení k odběru newsletteru